Stół do pisania w typie mebli Boulle’a

nr 553

Opis

Stół do pisania w typie mebli Boulle’a z blatem kształtem zbliżonym do owalu, o falistym zarysie, wsparty na czterech kabriolowych nogach. Blat, oskrzynienie i nogi bardzo bogato inkrustowane grawerowaną blachą mosiężną w formie wici roślin, kwiatów i liści na tle szylkretu. W oskrzynieniu szuflada ze stalowym, nakładanym zamkiem. Blat obwiedziony listwą mosiężną, tak samo jak boki mebla, łącznie z szufladą. Na nogach u góry ażurowe aplikacje z brązu w formie ażurowo ułożonych liści akantu i wzorów rockaillowych, przechodzące grawerowaną blacha mosiężną aż do podstawy mebla, zakończone ażurową nakładką z brązu. Na blacie w celu zabezpieczenia mebla szklana tafla.
Konstrukcja topolowa, okleiny mahoń i heban, markieteria z szylkretu i blachy mosiężnej, okucia brąz, koniec XIX w.

Mebel dekorowany techniką zdobniczą rozpowszechnioną i udoskonaloną przez królewskiego projektanta mebli Charles’a Andre’a Boulle’a (1642-1732), a polegającą na dekoracji mebla przez naklejenie na drewniane podłoże korpusu szkieletu wzorów wyciętych w drewnie, szylkrecie, mosiądzu czy kości. Jest to technika bardzo dekoracyjna, kosztowna z uwagi na użyte materiały, przez co luksusowa.

Omawiany obiekt pochodzi z prywatnej kolekcji Axela i Marguerity Wenner-Gren, stół widać na środkowym zdjęciu po prawej stronie. Axel Wenner-Gren to szwedzki przedsiębiorca, który w latach 30-tych XX wieku, był jednym z najbogatszych ludzi na świecie.

Wymiary

77 x 137 x 84 cm

Cena

13900 zł

Powrót